Mehmet Kırkıncı Kimdir?
Mehmet Kırkıncı Kimdir?
Senelerce görmüş talim, Kadirşinas çok da halim, Asrımızda büyük âlim, Kırkıncı hoca efendi. Bulaşmamış dünya kiri, Mantık onda çok ileri, Davasından dönmez geri, Kırkıncı hoca efendi. Düşmemiş asla yeise, Kulak vermemiş her sese, Aldırmaz ki kim ne dese, Kırkıncı hoca efendi. Elinden düşmez risale, Vermiş büyük mücadele, Bu uğurda çekmiş çile, Kırkıncı hoca efendi. Hayatı çok bereketli, Ömrü daim hareketli, Çok sabırlı nezaketli, Kırkıncı hoca efendi.Devamı »
Bir Hikmet

Bu Âlemde Boğulmamak

Kavun çekirdeğinin kavunun dışıyla alâkası vardır. Yani, bir çekirdek kavun içinde teşekkül ettiği ve ondan süzüldüğü gibi, kavun da kâinatla beslenmekte ve ondan süzülmektedir.

Mezkûr kavun çekirdeği gibi, bu kâinattan, onun da bir diğerinden sü­züldü...

Devamı »
 
Bir Nükte

Uçak ile Sinek

Uçağın yapılması için katlanılan ve pek büyük meblâğ tutan masraflar dolayısıyla, bir uçağın devlete çok pahalıya mal olduğu malûmunuzdur. Bu sebeple, o uçağın bir kanadına zarar veren adam, devlet malını tahrib etme suçundan derhal ağır bir ceza görmektedir.

...

Devamı »
Eserlerden Seçmeler

Örnek İdareci Nasıl Olmalıdır?

Millet ve memleketi kendilerine emanet edebileceğimiz idarecilerde bir­takım meziyet ve vasıfların mevcut olması lazımdır tâ ki, deruhte ettikleri vazifeyi hakkıyla yerine getirebilsinler. Aşağıda bir idarecide bulunması gereken vasıflar kısaca ifade edilmiştir. 

D...

Devamı »