Hayatı ve Hatıraları

Erzurum’da Bir Bayram Havası

1946 yılında Demokrat Parti kuruldu. Böylece halka ve ehl-i ilme yıllardan beri yapılan şiddet ve sıkıntılar bir derece de olsa azaldı. Bu sayede köy ve kentlerde bir rahatlama oldu.

1950’nin 14 Mayıs’ında Demokrat Parti kahir bir ekseriyetle iktidara geldi. Bundan önce millet madden ve manen huzursuz, perişaniyet içindeydi. Bir köyde sadece birkaç hane kendini geçindirebiliyordu. Bununla beraber bütün maneviyat ve feyiz kaynakları da kurutulmuştu. Demokrat Parti iktidarıyla maddeten ve manen bir ferah ve sürur devri başladı. Bu münasebetle, 1950 Haziran 15’inde Erzurum halkı ikindi vaktinden itibaren ezanın aslıyla okunacağını haber almıştı.

Bütün halk o gün Erzurum sokaklarına döküldü, bir bayram havası yaşıyorlardı. Kadınlar ehram ve çarşaflarıyla toprak evlerin üstüne çıkmış bu bayramı beklemekteydiler. Herkes kurban edeceği koyun, koç, tosun ne varsa alarak Tebriz Kapı mevkiinden Lala Paşa Camiine kadar dizilmişlerdi.

M. Sadık Solakzâde Efendi
M. Sadık Solakzâde Efendi

Minarelerden Ezan-ı Muhammedî okunmaya başlayınca, herkes sonsuz bir sürur içerisinde bıçağını kurbanının boğazına çalmıştı. Biz arkadaşlarla beraber Fetvahane’ye (Müftülüğe) gidince Müftü Solakzade Sadık Efendiyi sevincinden ağlar bir vaziyette bulduk.

“Ya Rabbi! Ölmeden bu günleri bizlere gösterdin.” diyerek Allah’a şükür ediyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu