İstikamet

Hasetten Sakınmak

İnsanın istikametten sapmasına sebep olan en kötü hasletlerden biri de hasettir. Haset, Allah’ın, bazı kullarına verdiği maddi ve manevi nimetlerini kıskanmak ve o nimetlerin o kimseden gitmesini istemektir. Diğer bir ifade ile Allah’ın kulları arasında yaptığı taksime razı olmamak, teslimiyet göstermemektir. Haset, Allah’ın lütuf ve ihsanlarına itiraz etmektir ki, bu da azim bir hatadır.

Kıskanç bir adam, insanların izzet ve şerefleriyle oynar ve gizli işlerini açığa çıkarmak için çaba harcar ve hileli yollarla haset ettiği kimseye verilen nimetlerin zail olmasına çalışır. Bu ise fertler arasında husumete ve nizaya yol açar. Neticede toplum hayatına ve uhuvvet-i İslâmiyeye zarar verir.

Hasedin en tehlikelisi de ilim, irfan, fazilet ve fedakarlık ile İslâmiyet’e hizmet edenlere karşı yapılandır. Şeytanı Allah’a karşı isyan ettiren hasettir. Cenab-ı Hakk’ın Hazret-i Adem (as.)’a verdiği nimetleri çekemediğinden dolayı Allah’ın rahmetinden kovulmuştur.

Haset, cehaletten meydana gelen kalbî bir hastalıktır. Hasit adam bilmiyor ki, Allah her şeyin en iyisini bilir ve ona göre lütuf ve ihsanda bulunur.

Peygamber Efendimiz (sav.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

 “Hasetten sakınınız. Çünkü, Ateş nasıl odunu yer bitirirse, hasette bütün hasenatı (iyilikleri) mahveder. Haset ile iman bir arada durmaz. Sirke nasıl balı bozarsa, haset de imanı ifsat eder. Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset edip arkanızı çevirmeyin. Birbirinize küsmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz.”1

Hasit adamın hasedi, haset edilene zarar vermez, ancak kişinin kendine zarar vermiş olur. Hased eden kimsenin içinde daima sönmeyen bir ateş yanar. Bu ateş, haset edilene verilen nimet arttırdıkça artar.

Dipnotlar:

1 Ebu Davud, Edep, 44; İbn-i Mâce, Zühd,22.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu