Hikmet Dersleri

KALBİM TEMİZ

 “Kalbim temiz, o yüzden namaz kılmıyorum.” diyen kimseleri duymuşsunuzdur. Bunlar kalb temizliğini, sadece başkaları hakkında kötü şeyler düşünmemek gibi çok dar bir dairede düşünürler. Buna göre, bir koyunun, bir ineğinin kalbi daha temizdir; onlar kötülük diye bir şey bilmez. Eğer cennete gitmenin şartı bu manada bir kalp temizliği olsaydı, o saadet yurduna önce hayvanlar giderlerdi. 

Kâinatta vazifeli olamayan hiçbir mahlûk yoktur. Bir ağacın fıtri vazifesi meyve vermek, tavuğunki yumurta, güneşinki ışık, arınınki bal, koyununki ise süt ve yün vermektir. Kâinatın en mükemmel meyvesi olan insanın yaratılış gayesi ve fıtri vazifesi de başta namaz olmak üzere diğer ibadetlerdir.

Cenab-ı Hak,  en yüksek bir mahiyette yarattığı insana, bütün kâinatı hizmetkâr yapmış; en büyük hayat mertebesini ona bahşetmiştir. Kemiyet ve keyfiyet itibariyle de en müstesna, en lâtif nimetleri onun sofrasına sermiştir. Tavuk, yem ve darı ile iktifa ederken, insan onun eti ve yumurtası ile beslenmektedir. Koyunlar ot ve saman yerken, insan onların etini yemekte, sütlerini içmekte ve yünlerinden istifade etmektedir. Bütün bunlar bir şükür gerektirmez mi? Şükrün en camii ise namazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu