Hikmet Dersleri

TERCİH BİZE BIRAKILSAYDI

Cenâb-ı Hakk’ın bizim ruhumuza kâinatın yaratılışını seyretme müsaadesi verdiğini ve güneş sisteminin yaratılışını seyre koyulduğumuzu farz edelim. O anda ruhumuzun ne gece ve gündüzle, ne kış ve yazla, ne de yeme içme ile ilgisi olmadığından, biz güneşin ışık vermesine, dünyanın hem kendi hem de güneş etrafındaki dönüşüne, dünya üzerine bir hava tabakası konulmasına hiçbir mâna veremeyecek, bunları gereksiz bulacaktık. 

Hepsi, insan hayatının sönmesi demek olan bu hatalı tercihler yerine, Rabb-ı Kerîm’imiz kendi iradesi ve takdiriyle bu âlemi en güzel şekilde yaratıp bizleri içine koymuştur.      

Kâinatın yaratılışında olduğu gibi, ana rahminde teşekkülümüz safhasında da irademiz dışında, İlâhî plân ve programla her bir organımız dünya hayatımız için en faydalı şekli alarak bedenimizde en uygun yere konulmuş ve diğer organlarla olan münasebeti en mükemmel şekilde düzenlenmiştir. 

Hakîm-i Ezelî, ana rahminde azalarımızla ilgili her türlü tercihi bize bıraksa ve rahmetini imdadımıza göndermeseydi, her birimiz bir hilkat garibesi olarak dünyaya gelecektik. Demek ki, bedenimizdeki azalar ancak O Hakîm-i Âdil’in çizdiği kader programı üzere güzel ve faydalı olabilmekte ve bedenimiz bir bütün olarak en güzel şekli almaktadır.

Evet, Üstat Hazretlerinin buyurduğu gibi “Kaderin her şeyi güzeldir.” Ve kader her zaman rahmet ve hikmetle beraber yürümektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu